Najdłuższy most na świecie

Jedną z niewątpliwych ciekawostek architektonicznych jest najdłuższy most na świecie. Aż trudno uwierzyć, że jego długość to aż 55 km. Gdzie jest położony ten most? Oczywiście w państwie, które aspiruje do bycia jednym z tak zwanych tygrysów Azji – mowa tutaj o Chinach. Najdłuższy most świata został oddany do ruchu pod koniec października 2018 roku, detronizuje również inny chiński most, który wcześniej miał miano tego najdłuższego.

Najdłuższy most świata

Najdłuższy most na świecie, wybudowany nad wodą, połączył Hongkong, Zhuai i Makau. Cała przeprawa ma 55 km – to zatem naprawdę imponujący odcinek. Konstrukcja mostu jest naprawdę świetnie przemyślana, składa się na nią między innymi podwodny tunel o długości 6 km. Sam most zbudowany jest natomiast z trzech podwieszanych mostów, które są ze sobą odpowiednio połączone. Część przeprawy odbywa się zatem mostem położonym ponad poziomem wody, część natomiast podwodnym tunelem. Wjazd i wyjazd z tunelu zostały stworzone na sztucznie usypanej wyspie. Inwestycja pochłonęła ogromne pieniądze, która szacowane są na około 16 miliardów dolarów. Prace budowlane rozpoczęły się już wiele lat temu, trwając tak naprawdę dekadę, jednak wstępne plany na stworzenie tego typu konstrukcji sięgają jeszcze wczesnych lat 80-tych. Obecnie most ten uznawany jest za najdłuższy most na świecie, jednak oczywiście już teraz trwają prace nad zbudowaniem równie imponującej konstrukcji, tym razem w Zatoce Kuwejckiej.

Dla kogo najdłuższy most świata?

Chociaż najdłuższy most świata składa się tak naprawdę z sześciu pasów ruchu, to swojej podróży z Chin do Hongkongu nie będą mogli skrócić kierowcy podróżujący samochodami osobowymi. Most ten jest dedykowany bowiem głównie dla transportu samochodami ciężarowymi i dla autobusów. Przejazd samochodem osobowym będzie możliwy tylko po okazaniu odpowiedniej przepustki – jednym słowem jest to inwestycja głównie dla biznesu. Most powstał w tak zwanej chińskiej Dolinie Krzemowej, czyli w delcie Rzeki Perłowej, gdzie Hong Kong, Makau i Zhuhai stanowią trzy główne miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *