Co to jest rampa przeładunkowa?

Pojęcie przeładowywania towarów w transporcie samochodowym czy kolejowym jest dość szerokie. Dziś skupimy się na pewnym jego wycinku, którym są urządzenia pozwalające na łatwiejsze opróżnianie ciężarówek z przewożonych ładunków, jak również ich ładowanie. Urządzeniem, które jest w tym celu stosowane najczęściej, jest tak zwana rampa przeładunkowa. Przeciętnemu Kowalskiemu ten termin może niewiele mówić, ale za chwilę postaramy się powiedzieć o tym urządzeniu nieco więcej. Tak więc rampa służy do tego, by możliwe było rozładowywanie towarów z ciężarówki na jednym poziomie. Dzięki temu do wnętrza naczepy bądź przyczepy mogą bez problemu wjechać wózki widłowe, to ogromnie przyspiesza czas potrzebny na ładowanie i rozładowywanie.
	rampa przeładunkowa

Najczęściej proces rozładowywania i ładowania na rampach przeładunkowych odbywa się z tyłu przestrzeni ładunkowej pojazdu. Innymi słowy kierowca musi tak cofnąć swoim pojazdem, by tylna jego część znalazła się dokładnie przy rampie. Po otwarciu drzwi naczepy ustawia się specjalną platformę, która umożliwia wjazd pojazdów taki jak wózek widłowy, sztaplarka czy wózek paletowy ręczny (tak zwany paleciak) do środka przestrzeni ładunkowej. Możliwe jest bardzo szybkie podniesienie ładunku na paletach i wywiezienie go na zewnątrz. Nie mogłoby to zostać zrealizowane z ziemi, ponieważ podłoga naczepy znajduje się na poziomie ponad jednego metra.

Jak widać rampy przeładunkowe mogą się przydać w różnych sytuacjach. Stosuje się je zarówno gdy trzeba rozładować towar z ciężarówki, jak i z wagonów kolejowych. Wtedy stosuje się z kolei rampy boczne, które są mocno wydłużone. Rampa przeładunkowa to rozwiązanie stosowane już od bardzo dawnych lat, jednak do dziś spełniające swoją funkcję doskonale i dzięki temu będące w ciągłym użyciu, zarówno w transporcie drogowym jak i w kolejnictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *